Зуби виконують три основні функції: подрібнюють їжу, дають нам можливість вимовляти слова та підтримують форму обличчя.
Те, що ми бачимо у роті, — це лише частина зуба. Його корінь повністю прихований у щелепній кістці.
Структура зуба
Зуб складається з емалі, дентину, цементу та пульпи. Частина зуба, що видно у порожнині рота, називається зубною коронкою, а та, що нижче зубної коронки — коренем. Пульпа знаходиться всередині, а через неї проходить зубний нерв.
Зуб з’єднаний з альвеолярною кісткою за допомогою фіброзної тканини, що називається періодонтальною зв’язкою. Тканина, що складається з альвеолярного відростка, ясен і періодонтальної зв’язки, підтримує зуб.
Емаль — це тверда тканина, що покриває поверхню коронки. Вона така ж тверда, як і кристал (7 за мінералогічною шкалою твердості).
Дентин — це тканина, що складає зуб від зубної коронки до кореня, і знаходиться вона нижче емалі та цементу. Дентин м’якіший, ніж емаль. Усередині нього проходить невелика трубочка, заповнена тканинною рідиною й названа дентинним канальцем.
Цемент — це тканина, що покриває поверхню кореня зуба. Цемент з’єднує альвеолярну кістку із зубом за допомогою періодонтальної зв’язки. За твердістю він не поступається кістці.
Пульпа зуба. Цю тканину називають нервом. Кровоносні судини й лімфатичні судини, а також нервові волокна розташовані в пульпі зуба, і вони відповідають за постачання дентину поживними речовинами.
Періодонтальна зв’язка — це тканина, що складається переважно з фіброзної тканини, яка з’єднує корінь зуба з альвеолярною кісткою.
Альвеолярна кістка — це щелепна кістка, що підтримує зуб. Зуб «сидить» у цій кістці. Коли більша частина альвеолярної кістки руйнується пародонтозом або з інших причин, зуб починає хитатися.
Ясна — це м’яка тканина, що покриває альвеолярний відросток.
Ясенна борозенка — це невеликий простір між зубом і яснами. Навіть у людей зі здоровими зубами її глибина, як правило, становить 1–2 мм. Коли вона поглиблюється внаслідок запального процесу, її називають зубоясенною або періодонтальною кишенею.