Захворювання зубів і вагітність

Дивовижно, скільки існує міфів і забобонів навколо захворювань зубів і ротової порожнини. Напевно, вони складалися протягом століть, хоча наукова стоматологія (наука про захворювання зубів і їхнє лікування) народилася всього триста років тому, а стоматологічні послуги стали загальнодоступними в останні пів століття. Не дивно, що всі ці забобони, хибні, псевдонаукові теорії й міфи досі живі й почуваються добре. Давайте спробуємо розглянути деякі з них, а саме ті, які стосуються вагітності.

Міф 1: Під час вагітності зуби псуються більше, ніж в інші періоди життя жінки

Крім того, народна приказка каже: «З кожною черговою вагітністю жінка втрачає один зуб».

Факт: Прийнято вважати, що кальцій, необхідний для формування кісток плода, може надходити із зубів матері. Це не так. Не існує жодного механізму, який дозволяв би отримувати цей елемент із зубів. Його нестача може бути заповнена з інших тканин — насамперед зі скелета. Неправильно також і те, що внаслідок вагітності зуби стають більш сприйнятливими до карієсу.

Проблема в іншому. Гормональна перебудова у вагітних є причиною блювання вранці. Безсумнівно, шлунковий сік сприяє декальцинації твердих тканин зубів. Якщо до цього додати ще й бажання їсти кислу їжу й солодощі (часто у значних кількостях), можна побачити, як протягом кількох місяців зростає кількість факторів, що викликають карієс. Слід брати до уваги також і той факт, що під час вагітності ясна набрякають і легко кровоточать і, як результат, деякі жінки інстинктивно обмежують догляд за ротовою порожниною. У підсумку утворюється порочне коло, яке може призвести до пошкодження зубів, розвитку карієсу й до загострення пародонтиту.

Тим не менш, вагітність на це не має безпосереднього впливу. Просто після ранкового нездужання потрібно прополоскати рот спеціальною рідиною з фтором. Також потрібно контролювати харчування — уникати постійних перекусів солодощами й підтримувати гігієну на належному рівні. Якщо у вас виникли якісь сумніви, проконсультуйтеся зі стоматологом. Не завадить також відвідати стоматолога на початку другого триместру вагітності. Немає жодних підстав для того, щоб відкладати лікування зубів на період після пологів.

Міф 2: Місцева анестезія під час стоматологічних процедур може бути шкідливою для плода

Вагітність не є протипоказанням до лікування зубів з анестезією. Застосовувані дози місцевого анестетика не є токсичними. Хоча в ньому і міститься невелика кількість судинозвужувальної речовини, здатної викликати скорочення матки, але не в таких малих дозах. Через страх болю наднирники виробляють набагато більше гормонів стресу, ніж у ампулі міститься місцевого анестетика.

Міф 3: Рентгенологічне обстеження під час вагітності абсолютно протипоказане

У цьому міфі є частка правди. Справді, опромінення шкідливе для плода, особливо у першому триместрі вагітності. Загалом, якщо тільки рентген можна відкласти, це слід зробити. Однак у разі крайньої необхідності, наприклад, при гострому болю, який потрібно діагностувати, рентген зубів допускається. Пучок випромінювання, що використовується для знімка у положенні лежачи на спині, ні в якому разі не спрямовується на плід. Під час процедури тіло від шиї до стегон накривається спеціальним захисним фартухом із свинцевої гуми, що захищає матку від розсіювання радіації. Є також електронні пристрої, які використовуються під час лікування кореневих каналів, що дозволяють обмежити кількість необхідних рентгенограм.

Міф 4: Не слід виконувати хірургічні процедури у ті дні, коли у жінки, якби вона не була вагітною, мали б бути місячні

Під час менструації, особливо у перші два дні, справді існують відносні протипоказання до виконання хірургічних процедур. Йдеться про певне зниження згортання крові. Однак під час вагітності відбувається гормональна перебудова — менструальний цикл зникає і, відповідно, немає більшого ризику кровотечі у дні передбачуваних місячних. Для безпеки проведення планованих хірургічних процедур їх рекомендується виконувати у другому триместрі вагітності. Звичайно, це не стосується надзвичайних станів, що потребують негайного втручання.

Міф 5: Амальгамні пломби, особливо встановлені під час вагітності, шкодять плоду

Срібна амальгама є одним із найдавніших стоматологічних матеріалів для пломбування зубів, який використовується майже триста років. Протягом століть вона була змінена й удосконалена. Через наявність ртуті, шкідливого для здоров’я елемента, матеріал викликає підозри щодо безпеки його використання. Нам не слід її боятися, оскільки, як показали дослідження (широкомасштабні, проведені незалежними дослідницькими установами у багатьох країнах), не було виявлено шкідливого впливу амальгами на здоров’я. Крім того, срібна амальгама використовується стоматологами все рідше, майже виключно для пломбування жувальних зубів у процесі лікування, вартість якого покривається Національним фондом здоров’я.

    Замовити дзвінок

      Форма для запису на прийом