Лікування кореневих каналів: що це таке і коли застосовується?

Ендодонтичне лікування необхідне, коли ми маємо справу із запаленою та інфікованою пульпою. Причини інфекції можуть бути різні: глибокі порожнини, багаторазове лікування зубів, перелом, тріщини. Травма також може призвести до пошкодження пульпи, навіть якщо немає видимих тріщин або переломів. Якщо інфекцію не лікувати, інфікована пульпа може викликати біль або призвести до ускладнень, таких як абсцес.

Симптоми запалення пульпи: спонтанний або пульсуючий біль протягом тривалого часу, чутливість до гарячого й холодного, біль при кусанні їжі, дуже великі каріозні порожнини або пошкодження, що призвели до пошкодження пульпи, зміни кольору зубів, набряк і болючість слизової оболонки та навколишніх м’яких тканин.

Причина запалення — інфекція пульпи зуба, яку зазвичай називають нервом.
Пульпа зуба — це м’які тканини, що заповнюють зуб усередині. За обсягом їх небагато, але вони містять винятково велику кількість нервових закінчень. Якщо відбувається інфікування (як правило, через каріозну порожнину), утворюється набряк і, оскільки він укладений у жорстку оболонку, відбувається набухання порожнини зуба. Зростає тиск, у тому числі й на нервові волокна, і людина починає відчувати сильний, важко переносимий біль.

Лікування кореневих каналів застосовується у випадках необоротних захворювань пульпи. Найпоширеніші причини — карієс або перелом коронки внаслідок травм. Лікування кореневих каналів передбачає видалення ураженої пульпи та бактерій із кореневого каналу, його дезінфекцію та подальше пломбування, як правило, гуттаперчею. Нині процедура лікування кореневого каналу проводиться під місцевою анестезією, і пацієнт не відчуває болю.

У лікуванні кореневих каналів стоматолог використовує різні інструменти, призначені для:

  • видалення пульпи;
  • обробки кореневих каналів;
  • введення в них матеріалів.

У процесі обробки кореневих каналів також використовуються хімічні речовини, зокрема для промивання каналів, що покращує результат лікування. Для цієї мети використовують такі речовини, як гіпохлорит натрію, перекис водню, хлоргексидин, сольовий розчин.

Чи буду я відчувати біль під час або після лікування?

Ендодонтичне лікування часто одразу приносить полегшення від болю, оскільки усуває причину. Завдяки сучасним методам анестезії прийом у лікаря став комфортним і безболісним. Упродовж перших кількох днів після лікування зуб може залишатися чутливим, і людина може відчувати біль під час кусання їжі.

Як виглядає лікування кореневих каналів?

Залежно від діагнозу лікар підбирає відповідний метод лікування, але коротко воно виглядає так:

  • Відкриття порожнини зуба та видалення мертвої або живої пульпи (жива видаляється під місцевою анестезією).
  • Обробка одного чи кількох каналів за допомогою спеціальних інструментів і ретельне їх промивання. У процесі обробки кореневого каналу з нього повністю видаляється пульпа, а також бактеріальні токсини з дентинних канальців, завдяки чому розширений канал стає достатньо підготовленим для пломбування.
  • Осушення каналів.
  • Заповнення каналів біосумісними матеріалами, їх герметизація по всій довжині, щоб запобігти проникненню бактерій із порожнини зуба у періапікальні тканини.
    Для пломбування використовуються різні матеріали та методи. Наповнювачі можна поділити на тимчасові та постійні, що використовуються в кінці процедури. Найпоширеніший матеріал, призначений для постійного пломбування кореневих каналів — гуттаперча.
  • Пломбування зуба. Найчастіше зуб, канали якого проліковані правильно, заповнюється косметичними матеріалами — композитами й компомерами.

Коли ендодонтичне лікування завершено, постає питання про відновлення коронки зуба. У зв’язку з серйозним пошкодженням тканин унаслідок каріозного процесу або через часте пломбування зуба в минулому, часто найкращим рішенням є штучна коронка.

    Замовити дзвінок

      Форма для запису на прийом