Профілактика карієсу є вирішальною для збереження здорових зубів. Зубні силанти ефективні для запобігання початковим формам карієсу. Герметиками заповнюються всі важкодоступні, глибокі поверхні зуба.

Що таке герметизація фісур?

До деяких поверхонь зуба доступ зубної щітки утруднений через особливості анатомічної будови. Це переважно стосується задніх жувальних зубів (молярів). На їх жувальній поверхні, між горбками, розташовані борозенки — фісури. Вони можуть бути вузькими й досить глибокими. Глибокі фісури створюють бактеріям порожнини рота хороші умови для закріплення. Бактерії, отримуючи цукри та продукти й напої, що містять цукор, миттєво розмножуються й закріплюються як клейка маса, утворюючи зубний наліт. Ці бактерії виробляють кислоти, які починають руйнівні процеси емалі зубів. Зубна щітка не в змозі очистити такі глибокі фісури, оскільки діаметр щетинки набагато більший за саму борозенку і при чищенні до її дна дістатися практично неможливо. Постійне неочищення нальоту призводить до його скупчення та утворення карієсу. Щоб цього уникнути, стоматолог заповнює фісури спеціальним герметизуючим матеріалом. Цей матеріал (силант) завдяки своїй підвищеній текучості при нанесенні на жувальну поверхню зуба заповнить усі важкодоступні, глибокі поверхні та зробить їх більш рівними й гладкими. З такої поверхні наліт очищати набагато легше, і створений таким чином бар’єр перешкоджає проникненню до емалі мікроорганізмів, які виробляють кислоти. У результаті запечатування фісур зуби отримують захист від карієсу на багато років.

У якому віці краще запечатувати фісури?

Карієс фісур розвивається у перші кілька років після прорізування зубів. Перші постійні моляри прорізуються у 6–8 років, другі — у 12–14 років. Тому герметизація фісур у цьому віці найбільш ефективна, коли зуби ще не уражені карієсом. Такий захист зубів буде корисним людині будь-якого віку, якщо, звісно, ці зуби ще не уражені карієсом, але особливо рекомендується запечатувати фісури дітям. Крім того, є ще один фактор, що сприяє швидкому руйнуванню фісур. Справа в тому, що одразу після прорізування зуба емаль фісур і ямок до кінця не дозріла, кількість мінералів у ній значно менша, ніж у зуба дорослої людини. Тому такі фісури більш схильні до карієсу, оскільки вони значно «м’якші», ніж фісури «дорослих» зубів. Як правило, фісури дозрівають через рік-два. Емаль дна глибокої борозенки тонша й її твердість менша, ніж емаль решти поверхні зуба, тому карієс швидше руйнує тонку емаль такої борозенки.

На яких зубах запечатуються фісури?

Вважається, що герметизація фісур тим успішніша й корисніша, чим глибші фісури. По-перше, у глибоких фісурах вища ймовірність розвитку карієсу. По-друге, силант краще проникає у вузькі фісури. Як правило, такі вузькі й глибокі фісури й ямки спостерігаються на задніх зубах (молярах). Тому саме вони першими піддаються карієсу й потребують створення захисного бар’єра.

Етапи нанесення силантів на поверхню зуба

Технологія нанесення силанту досить проста й абсолютно безболісна. Силант за своїми властивостями схожий на світлотверді пломби, але більш рідкий. Завдяки підвищеній текучості силант легше проникає у вузькі фісури, до самого їх дна.

Технологія нанесення силанта

  1. Перед герметизацією фісур стоматолог очищає зуб за допомогою спеціальних гумок і щіточок, що обертаються на невеликій швидкості. Лише чиста й суха поверхня може бути запорукою успішної герметизації.
  2. Зуб ізолюється ватними валиками від слини. На поверхню зуба на кілька секунд наноситься спеціальний гель, що робить поверхню більш шорсткою, завдяки чому сила зчеплення силанта з емаллю збільшується.
  3. Після цього гель змивається водою.
  4. На суху поверхню зуба наноситься силант і розподіляється по всіх заглибленнях.
  5. Після того як силант затік у глибину фісури, його затверджують спеціальною лампою.
  6. Затверділий силант не повинен заважати при змиканні щелеп. Лікар перевірить це за допомогою копіювального паперу, що покаже місця надлишку матеріалу. Зайвий матеріал видаляється.

Довговічність силантів

За статистичними даними результати застосування герметиків надихають: збереження герметиків у перші роки досягає 80%, через 5 років — 70%, через 10 років — 30%. У результаті цього ризик утворення карієсу знижується на 70–80%. Силанти можуть служити й усе життя, часто у дорослих пацієнтів можна побачити зуби, покриті силантами, які нанесли ще в дитинстві. Вважається, що герметизація проведена успішно, якщо силанти зберігаються на зубі протягом трьох-п’яти років. Але навіть у разі випадіння силантів у більш ранні строки не можна говорити про невдачу, адже увесь цей час силант захищав поверхню зуба від кислотоутворюючих мікроорганізмів і відповідно від карієсу. За станом ваших силантів лікар буде регулярно спостерігати під час профілактичних оглядів, щоб контролювати стан як самого силанта, так і зуба, і своєчасно коригувати ситуацію. Безумовно, що більш надійно захищає той силант, який знаходиться на зубі без будь-яких пошкоджень. Якщо ж ви помітите, що частина силанта відсутня на зубі або герметик повністю випав, то необхідно одразу повідомити про це лікаря.

    Замовити дзвінок

      Форма для запису на прийом