ЗУБИ МУДРОСТІ: ВИДАЛЯТИ ЧИ НІ?
Природа не завжди ідеальна! Вона обдарувала більшість з нас зубами мудрості, не завжди передбачивши місце, необхідне для їхнього нормального розвитку. В якому випадку їх слід видаляти? Як проходить операція? На всі ці питання відповідає доктор Робішон, що працює в паризькій державній лікарні Pitié-Salpetrière. Іноді зуби мудрості не відповідають своєму імені й уперто пхають носа туди, куди не слід….
Зустрічаємо третій моляр
Порубати, пожувати, подрібнити…. Наші зуби не байдикують! Різці, ікла, корінні та малі корінні зуби виконують одну роботу. А тепер давайте швиденько поглянемо на цю невтомну команду. Кожна зубна дуга має по два центральні різці, два бічні різці, два ікла, чотири малі корінні зуби і чотири корінні зуби, розташовані симетрично. Але у деяких людей цей склад доповнений зубами мудрості, які формуються в дитинстві. Як правило, їх число – чотири. Але у деяких їх три, два, один, а то і взагалі жодного.
У віці 8-10 років зачатки зубів видно на рентгенівському знімку. У 12 років відбувається формування їхньої видимої частини. Корені остаточно формуються до 17-18 років, що відповідає середньому віку прорізування. У 25 років, маючи достатньо місця на зубній дузі, прорізується 90% зубів мудрості. Однак буває так, що ці запізнілі гості насилу прокладають собі дорогу….
Чому вони створюють проблеми?
У деяких випадках зуби мудрості не виходять на поверхню, тобто, спокійно сидять в кістці, не висовуючись…. Але буває так, що вони інфікуються або дуже різко пхають свого носа, куди не слід, провокуючи руйнування інших зубів. Це особливо стосується зубів мудрості нижньої щелепи, тобто нижньої зубної дуги. В такому випадку може бути показано видалення – або з метою профілактики, або в разі виникнення проблеми. На думку фахівців, подібне втручання має кілька причин:
Не вистачає місця
Це відбувається в рамках ортодонтичного лікування, коли зуби явно не мають місця на зубній дузі. «Зуби мудрості видаляються до свого повного формування. В такому випадку мова йде про видалення зуба в зародковому стані. Таку операцію можна зробити у віці 12-14 років», – уточнює Фаб’єн Робішон, доктор паризької державної лікарні Pitié-Salpetrière. Ця операція призначається після ортопантомограми і рентгенограми двох щелеп, яку зазвичай називають панорамною.
Ускладнення в процесі розвитку
Якщо зуб прорізується не так, як потрібно, він може викликати різні проблеми: найчастіше зустрічається «перикоронарит» – запалення тканин, що оточують зуб. Ця інфекція виникає на зубах мудрості, що прорізалися наполовину, відкриваючи шлях бактеріям. Біль, незручність, труднощі при відкритті рота (тризм), утруднене ковтання (дисфагія),… як правило супроводжують зустріч. Зіткнувшись з подібною проблемою, хірург-стоматолог, перш за все, прибере інфекцію, призначивши антибіотики і ополіскування ротової порожнини. Доктор Робішон вважає, що «все можна швидко привести в порядок. Але якщо інфекція має тенденцію з’являтися знову і знову (два або три рази), зуби мудрості краще видалити». Інші можливі ускладнення: зуби мудрості можуть спровокувати зсув або інфікування сусідніх зубів.
У разі карієсу
«Через свою атипову будову, лікування карієсу зубів мудрості може виявитися проблематичним. З огляду на більш серйозний ризик рецидиву, можливо, видалення – найкращий вибір», – уточнює доктор Робішон.
З метою профілактики
Навколо видалення зубів мудрості з метою профілактики ведуться суперечки. Деякі фахівці нагадують, що не існує доказів того, що дана операція запобігає рецидиву або появі гострих розладів в майбутньому. І навпаки рекомендують регулярне спостереження за розвитком зубів мудрості.
Власне операція
Будь-який хірург-стоматолог теоретично має право видаляти зуб мудрості. Але на практиці вас, швидше за все, направлять до фахівця в галузі хірургії ротової порожнини. Мова, по суті, йде про процедуру, яка може виявитися делікатною.
Як правило, ця операція вимагає премедикації: прийом антибіотиків протягом 6 днів з моменту втручання і стероїдний протизапальний засіб допоможуть також зменшити набряк. Доктор Робішон уточнює, що «видалення може відбуватися під місцевим або регіональним наркозом. Сьогодні існує дуже мало показань до операції під регіональним наркозом, що передбачає госпіталізацію. З урахуванням ризиків, пов’язаних з даною процедурою, загальна анестезія повинна дійсно застосовуватися у виняткових випадках».
Сьогодні знеболюючі засоби можуть вводитися за допомогою найтонших голок. Залежно від розташування і кількості зубів, які потрібно видалити, операція може бути одна або дві. «Якщо зуби, що видаляються, не створюють особливих проблем, можна їх видалити за один раз. Але частіше це робиться за два рази: спочатку одна сторона, а потім інша. В такому випадку пацієнти відчувають менше труднощів під час їжі», – заявляє доктор Робішон.
Сказати, що дана процедура є приємним проведенням часу, було б, принаймні, перебільшеним оптимізмом. Незважаючи на відсутність болю під час операції, видалення зуба вимагає від стоматолога енергії, що може викликати легке замішання…. «Сьогодні можливим є багаторазове розрізання зуба перед його видаленням, що зменшує травматизм», – заспокоює доктор Робішон. Раз і назавжди позбувшись від цих непотрібних молярів, вам не доведеться зберігати зуб, вдаючись до допомоги стоматолога. У спогадах у вас залишиться необхідність проявляти фантазію, чергуючи пюре і йогурт протягом декількох днів. Іноді може з’явитися гематома різних відтінків. «Наслідки операції у різних пацієнтів різні. Проте, відомо, що на загоєння піде більше часу, якщо ви курите…. Після операції найкращим протизапальним засобом залишається міхур з льодом», – говорить на закінчення доктор Робішон.
На додаток до цих бойових поранень, знайте, що ви можете похвалитися тим, що є представником вимираючого виду. Сьогодні все частіше і частіше зустрічаються люди, у яких немає зубів мудрості. Не тому, що наші любі діти стають все більш непосидючими, а тому що змінилося наше харчування, і двох молярів цілком достатньо….