Видалення зуба може знадобитися для багатьох косметичних процедур у стоматології. Наприклад, для імплантації зазвичай потрібно вирвати зуб, щоб підготувати порожнину рота для вживлення імплантату. Іноді видалення зубів необхідне для проведення ортодонтичного лікування. У такому разі зуби потрібно видалити, щоб звільнити місце.

Бувають також випадки, коли зуби стають гнилими і їх неможливо відновити. Тоді їх потрібно видалити, щоб запобігти інфікуванню.

Дана стаття дасть вам повне уявлення про процедуру видалення зубів.

Навіщо потрібно видаляти зуби?

Є багато різних причин, через які зуби, можливо, доведеться видалити. У більшості випадків зуб виривають, тому що він зруйнувався, а значить нерви і кровоносні судини всередині нього пошкоджені, і він практично мертвий. Його видаляють, щоб запобігти розвитку абсцесу. Існує також низка інших можливих причин для виривання, зокрема:

  • Травми та нещасні випадки: спортивні травми або травми, отримані внаслідок нещасних випадків під час поїздок чи падінь, можуть викликати пошкодження зубів. Якщо зуби не можна врятувати, їх, як правило, видаляють.
  • Захворювання пародонта: це стан належить до тяжких випадків захворювань ясен. Захворювання пародонта уражають зубні лунки і тканини ясен, які утримують зуби на місці. У разі їх пошкодження зуби можуть почати хитатися.
  • Скупченість: у багатьох людей у роті недостатньо місця, і зуби стають скупченими. Зазвичай це результат того, що щелепа менша, ніж зазвичай, однак люди, які втратили свої молочні зуби раніше, ніж зазвичай, теж можуть страждати від скупченості зубів.
  • Зуби мудрості: зуби мудрості можуть створювати проблеми, тому що у багатьох людей у роті недостатньо місця для їх правильного розвитку. Якщо це так, то зуби мудрості, як правило, потрібно видаляти.

Чи існує альтернатива видаленню зубів?

У деяких випадках можливі альтернативні методи лікування, однак видалення справді єдиний варіант, якщо зуб сильно пошкоджений або зруйнований. Якщо зуби скупчені, пацієнта, як правило, направляють до ортодонта, який може порадити носити брекети, щоб виправити розташування зубів і відстань між ними. Деяким пацієнтам можуть видалити зуби перед встановленням брекет-системи.

Якщо зуб не сильно зруйнований, його, можливо, вдасться зберегти за допомогою процедури, відомої як лікування кореневих каналів, під час якої відбувається заміна пошкодженої частини кореня зуба без необхідності видаляти весь зуб.

Перед процедурою

Перед процедурою видалення стоматолог обговорить з вами план лікування і запитає, чи є у вас питання і чи ви нервуєте. Ви повинні розповісти про свої хвилювання доктору, бо він може дати вам заспокійливий засіб, який допоможе розслабитися. Лікар також поставить вам питання про перенесені захворювання, прийом ліків та алергії.

Безпосередньо перед процедурою лікар зробить вам місцеве знеболення.

Що передбачає ця процедура?

Місцевий анестетик почне діяти відразу ж, і ділянка у роті, де знаходиться зуб, почне німіти. Після повного оніміння цієї ділянки стоматолог почне процес видалення. Спочатку він розширить лунку навколо ураженого зуба за допомогою інструмента під назвою «распатор».

Потім він поступово розхитає зуб і врешті витягне його за допомогою спеціальних щипців. У рідкісних випадках, якщо лунка зуба особливо жорстка або мала, доктору, можливо, доведеться зробити невеликий розріз у яснах по обидва боки зуба.

Чи болюча процедура видалення зуба?

Анестетик запобігає виникненню болю у пацієнта, однак він може відчувати тиск на уражений зуб під час його розхитування та витягування. Це може викликати легкий дискомфорт, але жодних больових відчуттів не має бути.

Що відбувається після того, як зуб видалено?

Після видалення ясна кровоточить, як правило, недовго. Щоб зупинити кровотечу, лікар зазвичай просить пацієнта прикусити вату, яка вбиратиме кров. У деяких випадках лікар може накласти невеликий шов на тканини, але це потрібно не завжди. Якщо вам вводили місцевий анестетик, то ви, як правило, зможете піти, коли кровотеча припиниться. Зазвичай це займає близько 15 хвилин.

Якщо ви перебували під загальним наркозом або під час усієї операції вам давали заспокійливе, то вам знадобиться трохи більше часу, щоб прийти до тями. Ви повинні попросити друга або родича відвезти вас додому або посадити у таксі. Сідати за кермо після загального наркозу небезпечно.

Коли анестезія перестає діяти, ви можете відчути помірний біль і дискомфорт. Лікар, як правило, рекомендує у таких випадках приймати знеболювальне.

Чи зможу я нормально їсти і пити?

Ваш стоматолог розповість вам про те, як їсти і пити після процедури. Більшість лікарів радять уникати алкоголю і не їсти дуже гарячу їжу, поки анестетик не перестане діяти, оскільки оніміння може викликати опіки у роті.

Процес одужання

Більшість людей швидко відновлюються після видалення зубів. Лікарі радять пацієнтам уникати куріння і вживання алкоголю протягом перших кількох днів після процедури та їсти м’яку їжу. З болем можна боротися за допомогою знеболювального. Важливо тримати рот у максимально чистому стані після процедури — це допоможе запобігти інфекції.

Пацієнти повинні регулярно чистити зуби і полоскати рот. Якщо вам наклали шви, ви повинні повернутися до лікаря через певний час, щоб їх зняти.

Чи піддається пацієнт ризику?

Видалення зуба є звичайною процедурою і, як правило, вважається дуже безпечною. Однак, як і всі процедури, існує можливість побічних ефектів і ускладнень, і ваш лікар розповість вам про них перед процедурою. Побічні ефекти, як правило, дуже слабкі, і більшість людей переконуються, що вони проходять дуже швидко.

Приклади можливих побічних ефектів:

  • Набряк на місці видалення зуба;
  • Болючість ясен;
  • Скованість щелеп;
  • Помірний біль;
  • Незначна кровотеча.

Більшість пацієнтів вважають, що знеболювальне допомагає полегшити ці симптоми. Дуже важливо уважно читати інструкцію і, якщо ви в чомусь не впевнені, запитати лікаря або фармацевта про те, які медикаменти приймати.

Ускладнення мають більш серйозний характер, ніж побічні ефекти. Вони виникають під час або після процедури і потенційно можуть бути дуже серйозними. Ризик ускладнень під час або після операції видалення зуба надзвичайно низький. Тим не менш, можливі такі ускладнення:

  • Підвищення температури;
  • Дуже сильний набряк;
  • Сильний біль;
  • Сильна і не припиняється кровотеча.

Ще одне можливе ускладнення — «суха лунка», яка утворюється, коли кров не згортається як слід, і рана в лунці загоюється не так ефективно, як повинна. Цей стан може бути дуже болісним, і ви повинні якнайшвидше звернутися до стоматолога. Лікар може призначити антибіотики, а також промиє і обробить рану.

    Замовити дзвінок

      Форма для запису на прийом